MIGRACJE

Migran/tka
to osoba, która zmienia na dłuższy okres lub na zawsze miejsce swojego zamieszkania. Istnieją dwa rodzaje migracji. Migracja wewnętrzna, kiedy migran/tka przemieszcza się w ramach jednego kraju oraz migracja zewnętrzna, kiedy przekracza granice. Czy wiesz, że w 2019 roku na świecie było ponad 272 milionów migrantów i migrantek międzynarodowych? Pomyśl, czy w Twojej rodzinie jest ktoś, kto migrował?

 

Uchodźca/czyni
to osoba, która musiała uciekać z kraju, z którego pochodzi, bo groziło jej niebezpieczeństwo.

 

Azyl
to schronienie udzielone w jakimś państwie np. w Grecji, osobie, która musiała uciekać z kraju w którym mieszkała, ponieważ nie była tam bezpieczna.

Kasia
od dziecka mieszkała w Polsce. Podczas wakacji, które spędziła u dziadków w Rosji spotkała swojego przyjaciela z dzieciństwa Sergieja. Wróciła do Warszawy, ale rozmawiali ze sobą codziennie. Kiedy skończyła studia zdecydowała się przenieść do Rosji i zamieszkać z Sergiejem w Petersburgu.

 

Enano
był bardzo zdolny, zwłaszcza jeśli chodzi o pisanie i snucie opowieści. W wieku 19 lat dostał stypendium od rządu Angoli, dzięki, któremu wyjechał do Polski, żeby studiować dziennikarstwo. Przez rok uczył się polskiego (i nauczył się całkiem nieźle!), a potem rozpoczął studia.

 

Achik
od kilkunastu lat pracował jako fryzjer. Zarabiał tyle, żeby mieć na podstawowe potrzeby, chociaż pracował sporo. Nie mógł uzbierać żadnych oszczędności, żeby wyremontować dom czy pojechać na wakacje. Stwierdził, że ma dość i postanowił wyjechać do swojego kolegi, który już kilka lat temu przeprowadził się do Australii.

 

Rima
Podczas wojny domowej w Syrii umarł jej dziadek. Umarła najlepsza przyjaciółka, z którą siedziała razem w ławce. Umarł jej kot. W końcu rodzice Rimy zdecydowali się uciekać z Aleppo, do Turcji, a potem dalej.

 

María
pisała o kobietach. O równości, przemocy oraz o prawie decydowania o sobie. Niektóre osoby z jej miasteczka były na nią wściekłe. Mówiły, że to, co pisze, jest wbrew zasadom i tradycji. Przez rok dostawała pogróżki, zaczęła bać się wychodzić sama z domu. W końcu zdecydowała się przeprowadzić na Kostarykę.

 

Amin
grał rocka. Był genialny. Razem z zespołem tworzył piosenki skierowane przeciw temu, co robi rząd w ich kraju. Grali koncerty, ale żadna wytwórnia nie chciała wydać ich płyty, a filmy na YouTubie i Instagramie były natychmiast blokowane. Zdążyła ich jednak usłyszeć pewna profesorka z uczelni muzycznej w Nowym Jorku. Amin razem z kolegami dostali stypendium i przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych.

Migranci/tki podczas podróży do innego kraju często są narażeni/one na niebezpieczeństwa. Bywają oszukiwani/e przez osoby, które pomagają im przedostać się przez granicę i tracą wszystkie swoje pieniądze. Podróżując zdarza się, że tracą życie. Uchodźcy i uchodźczynie, uciekając ze swojego kraju, po dotarciu do innego państwa są kierowani do obozów, w których często utrudniony jest dostęp do podstawowych rzeczy takich jak woda, jedzenie, mieszkanie. Dzieciom bardzo trudno jest się uczyć, a dorosłym pracować. Zdarza się, że w takich warunkach spędzają kilka, a nawet kilkanaście lat. Osoby migrujące często spotykają się z dyskryminacją ze względu na to, z jakiego kraju pochodzą, jak wyglądają, jaką religię wyznają.

Rozwój. Migranci i migrantki bardzo często zarabiają więcej niż w państwie, z którego przyjechali/ły. Zazwyczaj część dochodu wysyłają rodzinom, które pozostały na miejscu, dzięki czemu ich poziom życia również wzrasta, a kraj się rozwija.


Nowi pracownicy i pracownice. Wiesz, że w wielu krajach na świecie jest problem z zatrudnieniem ludzi? Jest ich po prostu za mało. Brakuje graficzek, kelnerów, lekarek, nauczycieli czy hydraulików. Dzięki migrantom i migrantkom te miejsca zostaną wypeł- nione, a nas będzie miał kto leczyć czy uczyć.


Innowacyjność. Migranci i migrantki zakładają własne firmy, w których oprócz powstawania nowych miejsc pracy, tworzą innowacyjne produkty, takie jak nowe technologie czy leki, z korzyścią dla całego świata.

 

Wiedza. Znasz kogoś kto migrował? Porozmawiaj
z nim/ą. Może opowie Ci jakieś ciekawe historie
o kraju, z którego pochodzi? Jaka tam jest pogoda, jak wygląda nauka, co robi się w wolnym czasie, jak wyglądają imprezy. Świat jest naprawdę interesujący - może skorzystasz z nowej wiedzy i wprowadzisz nowości do swojego życia?


Jedzenie. Zdajesz sobie sprawę, ile wspaniałych dań możemy spróbować dzięki migracjom ludzi? Hambur- gery, burrito, sushi, hummus, tortilla, curry i sajgonki. Bez wspaniałych kucharzy i kucharek, którzy przywieźli przepisy ze swoich krajów nigdy nie spróbowalibyśmy tych potraw.

Czy ludzie na świecie od tak mogą zmieniać swoje miejsce zamieszkania? Czy z dnia na dzień można przeprowadzić się z Maroko do RPA albo z Korei Południowej do Francji?


Każdy z nas ma prawo do przemieszczania się.
Osoby, które chcą, a nie muszą migrować potrzebują pozwolenia od danego kraju na przebywanie
w nim i pracowanie.


Osoby, które muszą uciekać ze swojego domu,
są chronione przez międzynarodowe dokumenty takie, jak Powszechna Deklaracja Praw Człowieka oraz konwencja ONZ dotycząca statusu uchodźców z 1951 roku. Zgodnie z tymi dokumentami mogą ubiegać się o azyl i nikt nie ma prawa odesłać ich do miejsca, z którego przybyli. Kraje świata powinny przestrzegać tych praw i zapewnić uchodźcom
i uchodźczyniom bezpieczne drogi, przez które mogliby/łyby przekraczać granicę oraz dostęp do podstawowych rzeczy, takich jak mieszkanie, edukacja i praca.

Zapytaj kolegów i koleżanek czy chcieliby kiedyś wyemigrować i dlaczego? Stwórzcie mapę z kierunkami waszych wymarzonych migracji i przedstawcie na niej z jakiego powodu akurat ten kraj wybraliście!

 

Maria Skłodowska-Curie, Antoni Patek, Ernest Malinowski, Pola Negri, Anja Rubik - Polacy i Polki emigrują od dawien dawna. Stwórzcie w szkole galerię znanych osób, które wyjechały z Polski i zastanówcie się, jakie przeszkody musiały pokonać. Pomyślcie czy migranci/tki z całego świata stoją przed podobnymi wyzwaniami?