NIERÓWNOŚCI GLOBALNE

Globalne nierówności
to brak równości między ludźmi na całym świecie, m.in. w dostępie do edukacji, dostępie do opieki medycznej czy praw wyborczych.

 

Globalna Północ i Globalne Południe
to nazwy części, na który możemy podzielić świat. Różnią się między sobą poziomem rozwoju gospodarczego.

Historia
Kilka państw, takich jak Francja, Hiszpania czy Anglia tworzyło swoje kolonie w różnych częściach świata, które podbijali. Zazwyczaj lokalni mieszkańcy i mieszkanki byli zmuszani/e do pracy przymusowej, za którą nie dostawali pieniędzy, a to z kolei powodowało, że ich region się nie rozwijał.

 

Zmiany klimatu
Susze, powodzie, tornada, tsunami, inwazje szarańczy powodują ogromne straty w rolnictwie. Jedzenia jest coraz mniej i jest coraz droższe. Coraz trudniej jest też o wodę pitną.

Złe warunki wielkich korporacji
Ogromne firmy, m.in. odzieżowe, zakładają swoje fabryki w krajach Globalnego Południa, gdzie zatrudniają pracowników i pracowniczki zapewniając im bardzo niskie pensje i trudne warunki pracy.

Ludzie bogatsi zazwyczaj mają więcej możliwości, są też bardziej świadomi tego, co mogą a nie, dzięki czemu ich prawa rzadziej są łamane. Przeczytaj kilka zdań o codziennym życiu i oceń czy te zda- nia są prawdziwe czy fałszywe odnośnie każdej osoby na świecie.

Mieszkanie

Każdy i każda z nas ma takie same szanse na zamieszkanie w fajnie urządzonym domu.

P / F

Nauka

Marzycie o studiach? Nie ma sprawy! Każdy kto będzie się do nich wystarczająco mocno przygotowywał, na pewno się na nie dostanie.

P / F

Praca

Nie ma rzeczy niemożliwych. Jak jest się ambitnym/ą, pracuje się ciężko, to zawsze zdobędzie się wymarzoną pracę.

P / F

Zdrowie

Wszyscy ludzie na świecie w każdym momencie mogą zgłosić się do lekarzy/ek po podstawową opiekę medyczną, aby być zdrowym.

P / F

Zgadza się. Wszystkie odpowiedzi są fałszywe. Chociaż nikt z nas nie decyduje, kiedy i w jakim miejscu na ziemi się rodzi, a ma to ogromny wpływ na nasze życie. Może to ułatwić lub utrudnić ukończenie szkoły, zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy, kupienie fajnego mieszkania lub zobaczenia się z lekarzem/ką, gdy źle się czujemy.

 

Państwa na całym świecie powinny dążyć do tego, by ludziom żyło się lepiej i by zmniejszyć różnice między tymi najbiedniejszymi i najbogatszymi.

Zastanawiałeś/aś się kiedyś jak wygląda nauka w innych krajach na świecie? Ile lat trwa nauka i do kiedy nie trzeba za nią płacić, jakie są przedmioty w szkole, czy trzeba pisać sprawdziany, ile godzin dziennie trwają lekcje? Niech każda chętna osoba wylosuje jeden kraj i opisze jak to w nim wygląda. Może uda wam się stworzyć bloga lub stronę na Facebook'u o uczniach i uczennicach świata?
 

Znajdź informacje o zarobkach najbogatszych ludzi i statystyki na temat nierówności na świecie.
Może uda Ci się je przedstawić w formie fajnej grafiki lub krótkiego filmiku? Pewnie liczby zadziwią wszystkich!


1) Oxfam International (January 2020). Time to care. Unpaid and underpaid care work and the global inequality crisis.