NIERÓWNOŚCI PŁCI

Płeć biologiczna
to płeć, która jest określona na podstawie naszego wyglądu fizycznego, tego jakie narządy płciowe posiadamy w momencie, kiedy się rodzimy.

 

Płeć kulturowa
to wyobrażenia ludzi na temat tego, jak osoba danej płci powinna się zachowywać, wyglądać i czym zajmować.

 

Dyskryminacja
to gorsze traktowanie osoby lub grupy ze względu na nieprawdziwe przekonania. Wyobraź sobie sytuację, że dziewczyny nie są przyjmowane do klas matematycznych czy chemicznych, bo dyrekcja szkoły uznała, że lepiej nadają się do klas humanistycznych. To właśnie byłaby dyskryminacja.

 

Seksizm
to przekonanie o wyższości jednej płci nad inną.

Praca
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, chociaż ich wiedza i umiejętności są takie same! Rzadziej też zajmują stanowiska kierownicze i są prezeskami różnych firm czy organizacji.

 

Edukacja
Kobiety nie mają takiego samego dostępu do edukacji. W niektórych krajach dziewczyny nie mogą chodzić na lekcje, gdy mają miesiączkę. W jeszcze innych posyłane są na zajęcia z szycia czy gotowania, by zostać przygotowane do roli żony, podczas gdy chłopcy uczą się takich przedmiotów jak matematyka i angielski.

Prawo
W wielu krajach na świecie zgodnie z prawem kobiety nie mają dostępu do wielu rzeczy, do których dostęp mają mężczyźni. Nie mogą pracować, głosować, prowadzić samochodu czy nawet same wychodzić z domu.

 

Przemoc
1/3 kobiet na świecie doświadczyła w swoim życiu przemocy ze względu na swoją płeć.

 

Ciało
Kobiety w wielu krajach nie mają prawa do decydowania o swoim ciele. Mówi im się, czy mogą się malować, nosić spodnie czy spódnice.

 

Ciąża
Kobiety w wielu krajach nie mogą decydować, czy chcą mieć dzieci czy nie. Decyzje za nie podejmuje ich mąż lub władze kraju, w którym żyją.

 

Małżeństwo
W wielu krajach dziewczynki i kobiety zmuszane są przez swoją rodzinę do ślubu z zupełnie nieznajomą osobą! Tam, gdzie rozwody są zakazane muszą z nią być do końca życia, nawet jeśli jej nie kochają i nie są szczęśliwe.

Łamanie praw kobiet, ubóstwo, duża śmiertelność wśród dzieci i kobiet w ciąży, handel ludźmi, słaby rozwój państw, w których nierówności
są największe -
oto skutki gorszego traktowania kobiet ze względu na to,
że są kobietami.

Czas najwyższy skończyć z dyskryminacją kobiet. Niezależnie od takiego, jakiej płci jesteśmy to przecież wszyscy mamy równe prawa! Trzeba zwiększyć udział kobiet w życiu społecznym, kulturowym i gospodarczym w każdym kraju na świecie. Niezbędna też jest ochrona przed jakąkolwiek przemocą.

Czy wiesz, jak żyją dziewczyny w twoim wieku w innych krajach? Uczą się czy pracują? Czy same decydują, z kim mogą się spotykać? Co robią w wolnym czasie? Spróbuj się z nimi skontaktować przez internet, porozmawiać i stworzyć mini wywiady.

 

Porozmawiajcie w szkole o dyskryminacji kobiet na świecie, a następnie stwórzcie wielki baner, na którym napiszecie lub namalujecie, jak z tą dyskryminacją można walczyć.

 

Z koleżankami stwórz instastory, gdzie będziecie dokumentować nierówności, z którymi wy się spotykacie dlatego, że jesteście dziewczynami. Jak myślicie czy podobne sytuacje spotykają kobiety z innych krajów?