ZMIANY KLIMATU

Zmiany klimatu
to zmiany temperatury na świecie, które prowadzą do zmian pogodowych. Te zmiany następują szybciej niż kiedykolwiek w historii. Powodują często duże szkody w różnych rejonach na świecie, m.in. suszę czy podtopienia.

 

Energia odnawialna
wykorzystuje to co jest naturalnie dostępne na ziemi (wiatr, słońce, woda) do wytwarzania energii.

 

Weganizm
to jedzenie tylko takich produktów, które nie pochodzą od zwierząt.

Co według naukowców doprowadziło do kryzysu klimatycznego?
 

Spalanie paliw kopalnych
zamiast korzystania z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne i wiatraki.

 

Zużywanie ogromnej ilości energii elektrycznej
Większość tej energii jest wykorzystywana przez firmy i ich fabryki, ale sporo zużywa się również w domu. Na pewno nie zaszkodzi, jeśli będziesz pamiętał/a o gaszeniu światła albo czasami poczytasz zamiast odpalać Playstation na kolejne godziny.

Podróże małe i duże
Jeansy, sukienki, zmywarki, awokado, elementy, z których tworzy się smartphony - te wszystkie produkty codziennie przebywają po kilkanaście tysięcy kilometrów ciężarówkami, statkami, pociągami zanieczyszczając środowisko. To, czym my podróżujemy też ma wpływ na kryzys klimatyczny. Pewnie już słyszałeś/aś o śladzie węglowym- staraj się go zmniejszać w codziennym życiu. Może podczas kolejnej wyprawy do Włoch czy do szkoły zamiast samolotu wybierzesz pociąg, a samochód zastąpisz rowerem?

 

Mięso
Kto z nas nie jadł schabowego z ziemniaki na obiad? Hodowla zwierząt na masową skalę po to, by móc je potem sprzedawać w sklepach, jako schab czy parówki przyczynia się w dużej mierze do emisji gazów cieplarnianych i powoduje podobne szkody jak transport. Może spróbujesz dziś czegoś wegańskiego, jak hummus, pasztety z fasoli czy wspaniały falafel?


Oto niektóre przyczyny zmian klimatycznych:
Susze / Burze / Powodzie / Wzrost poziomu mórz i oceanów / Upały / Pożary / Rozprzestrzenianie się chorób / Wymieranie gatunków zwierząt, jakie znamy / Migracje osób, poszukujących lepszych warunków do życia

Zatrzymanie zmian klimatu jest konieczne. Możemy to zrobić przez zwiększenie liczby odnawialnych źródeł energii, oszczędzanie energii, wybieranie eko pojazdów, kupowanie tylko potrzebnych rzeczy i to najlepiej od lokalnych producentów oraz jedzenie tych dań, które nie mają w sobie mięsa.

Zorganizuj wegański piknik i pokaż ludziom, jak przepyszne mogą być potrawy wegańskie. W internecie znajdziesz mnóstwo blogów na przepisy bez mięsa, ryb, nabiału.

 

A gdyby szkolny korytarz na jeden dzień zamienić w wielki sklep, w którym można byłoby za darmo wymieniać się rzeczami, których ty i osoby z twojej szkoły od dawna nie nosicie?


1) Michał Rolecki, Greta Thunberg w PE: Cywilizacja jest krucha. Obudźcie się, polityka.pl, 16 kwietnia 2019